40% تخفیف تهیه آموزش جامع نقشه کشی و نقشه خوانی مهندسی مکانیک کلیک کنید - 40% تخفیف آموزش
 ورود / ثبت نام
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
40% تخفیف تهیه آموزش جامع نقشه کشی و نقشه خوانی مهندسی مکانیک
کلیک کنید - 40% تخفیف آموزش
0
0

گرایش های کارشناسی ارشد مکانیک

1436 بازدید

معرفی گرایش های رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش طراحی کاربردی :

هدف این گرایش تربیت متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه­ ها به طراحی اجزاء و مکانیزم ماشین آلات مختلف بپردازند.

کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت ، صنایع نظامی ، صنایع تسلیحاتی ، صنایع هوافضا ، ذوب فلزات و صنایع غذایی و …

 از جمله دروس این دوره می توان به مقاومت مصالح ، طراحی اجزاء ، ارتعاشات ، کنترل و دینامیک اشاره کرد.

گرایش تبدیل انرژی :

موضوع این گرایش به کار بردن علوم و تکنولوژی جهت طراحی و محاسبه اجزاء سیستم­هایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی ، انتقال حرارت و جرم است.

طراحی و محاسبه اجزا و سیستم­ها در بخش­های عمده­ای از صنایع نظیر صنعت نفت و گاز ، صنایع هوایی ، صنایع نظامی ، صنایع خودروسازی ، نیروگاه­ها ، صنایع غذایی ، ذوب فلزات و … هستند.

گرایش ساخت و تولید :

کار با تکنولوژی­های مربوط به ابزارسازی ، ریخته گری ، جوشکاری ، فرم دادن فلزات ، طراحی کارگاه یا کارخانه های تولیدی ، ساخت و تولید ماشین آلات صنایع مختلف.

صنایعی مانند ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولید ماشین آلات.

دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالب­های پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه ریزی با ماشین­های اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشین­های دستی و تعمیر و نصب تمام سرویس­های صنعتی می­باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می گردد.

گرایش سیستم محرکه خودرو :

موضوع این گرایش طراحی بهینه موتور برای کاهش مصرف سوخت و بهبود پارامترهای عملکردی موتور نظیر توان و گشتاور در انواع موتورهای دوزمانه و چهار زمانه، بنزینی، گازوییلی، گاز‌سوز، دوگانه ‌سوزو توربو شارژ و… می باشد.

تحقیق بر روی انواع سوخت های جایگزین همچون سوخت های زیستی، هیدروژن و دیگر مواد پاک مثل خودروهای برقی یا هیبریدی و یا انرژی خورشیدی هم از دیگر موضوعات این گرایش هستند.

گرایش طراحی سیستم های دینامیکی خودرو :

فعالیت در حوزه تکنولوژی­های روز دنیا در زمینه سیستم های تعلیق ، ترمز و فرمان خودرو شامل طراحی اجزا و قطعات تعلیق ، ترمز و فرمان و شبیه‌سازی و حل عددی معادلات دینامیکی خودرو از موضوعات مورد بحث در این گرایش می باشند.

گرایش سازه بدنه خودرو :

هدف این گرایش طراحی و ساخت انواع بدنه های خودرو و مطالعه در زمینه مواد بدنه، مقاومت آن ، مکانیزم ها ، محاسبات مهندسی و همچنین فرآیندهای تولید بدنه هایی ایمن‌تر، زیباتر و سبک‌تر می باشد.

گرایش مکاترونیک :

مکاترونیک یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک تلفیق سه رشته مهندسی مکانیک ، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. مهندسی مکاترونیک یک مجموعه بین‌ رشته‌ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک این ۳ رشته پدیدآمده ‌است. 

هدف مکاترونیک این است که به اتوماسیون ، خودکارسازی و سیستم‌های ساده‌تر ، ارزان‌تر ، راحت‌تر و انعطاف‌پذیر دست یابیم.

گرایش مهندسی پزشکی - بیومکانیک :

دانشجوی‌ مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومکانیک‌ با به‌ کارگیری‌ مفاهیم‌ مکانیکی‌ در زمینه‌های‌ پزشکی‌ آشنا می‌شود. مثلاً در ساخت‌ دست‌، پا‌ و قلب‌ مصنوعی‌ باید یک‌ متخصص‌ بیومکانیک‌ در مورد نحوه‌ حرکت‌ اندام‌های‌ یاد شده‌ نظر بدهد.

 همچنین‌ در زمینه‌ سازگاری‌ محیط‌ صنعتی‌ و غیرصنعتی‌ با بدن‌ انسان‌ علم‌ بیومکانیک‌ نقش‌ مهمی‌ را ایفا می‌کند.